Fiili Hizmet Zammı Hakkında Bilinmesi Gerekenler.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fiili Hizmet Zammı ne demektir?

5510 sayılı Kanunun 40 ıncı maddesinde sayılan işyerlerinde ve işlerde çalışanlara Kanunda belirlenen ilave hizmet süresi (en fazla 5 yıl) verilmekte, verilen bu ilave sürenin en fazla 3 yıla kadar olmak üzere yarısı emeklilik için tabi olunan yaştan indirilmektedir.

 

Fiili hizmet zammı kimleri kapsıyor?

(4) Fiili hizmet süresi zammı kapsamına tabi işyerlerinde ve işlerde malullük, yaşlılık ve ölüm sigorta kollarına tabi çalışanlar fiili hizmet süresi zammı uygulamasından yararlandırılır.

 

Fiili hizmet zammı nasıl uygulanır?

5510 sayılı Kanunun 40 ıncı maddesinde sayılan işyerlerinde ve işlerde çalışanlara Kanunda belirlenen ilave hizmet süresi (en fazla 5 yıl) verilmekte, verilen bu ilave sürenin en fazla 3 yıla kadar olmak üzere yarısı emeklilik için tabi olunan yaştan indirilmektedir.

 

Fiili hizmet süresi zammı ne kadar?

(3) (Ek:RG-10/1/2014-28878) Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendine tabi çalışanların prime esas kazancına; 60 fiili hizmet gün sayısı eklenecek işlerde %3,33, 90 fiili hizmet gün sayısı eklenecek işlerde %5, 180 fiili hizmet gün sayısı eklenecek işlerde %10 oranı uygulanarak fiili hizmet süresi zammı …

 

Fiili hizmet zammı nedir maaşına etkisi?

Fiili hizmet süresi zammı ile bu tür işlerde çalışan sigortalılara, Kanunda öngörülmüş olan ek prim ödeme gün sayısını ilave etmek ve yaş hadlerinden indirim yapmak suretiyle diğer sigortalılara göre daha erken emeklilik ve daha yüksek yaşlılık aylığı alma imkanı yaratılmaktadır.

 

Fiili hizmet hesaplaması nasıl yapılır?

IV-Fiili hizmet süresi zammının (FHSZ) hesaplanması:
b) 90 gün eklenecekse (fiili hizmet süresi zammı kapsamında çalışılan gün sayısı x 0,25), c) 180 gün eklenecekse (fiili hizmet süresi zammı kapsamında çalışılan gün sayısı x 0,50), formülü uygulanarak hesaplanır.

 

Fiili hizmet zammı emekliliği erkene alır mı?

Fiili hizmet sürelerine ayrıca ilave edilmektedir. -Fiili hizmet sürelerine ilave edildiğinden, hizmet yıllarını doldurulmasında esas alınmaktadır. -Emekli yaş tarihinden indirilmektedir. Böylece erken emeklilik sağlanmaktadır.

 

Fiili hizmet süresi zammının emeklilik işlemlerine etkisi nedir?

5510 sayılı Kanunun 40 ıncı maddesinde sayılan işyerlerinde ve işlerde çalışanlara Kanunda belirlenen ilave hizmet süresi (en fazla 5 yıl) verilmekte, verilen bu ilave sürenin en fazla 3 yıla kadar olmak üzere yarısı emeklilik için tabi olunan yaştan indirilmektedir. Ayrıca bu süreler için emekli ikramiyesi de ödenmektedir.

Ancak ;

1-Yer altı işlerinde çalışanlar için yukarıdaki süre sınırları uygulanmaz.

2-TSK ve EGM personeli için  8 yıla kadar fiili hizmet süresi zammı verilmesi mümkündür.

3-TBMM üyelerinin yaştan indirim işlemi fhz süresinin tamamı üzerinden yapılır.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde, Jandarma Genel Komutanlığında ve Sahil Güvenlik Komutanlığında, Emniyet ve polis mesleğinde, Milli İstihbarat Teşkilatında çalışan fiili hizmet süresi zammı almaya müstehak kişilerin, her 360 gün sigortalı hizmetine tam 90 gün ilave edilmektedir. Ancak diğer sigortalıların fiili hizmet süresi zammı alabilecekleri süreler kanunda belirtilen işlerde fiilen çalışma ve söz konusu işlerin risklerine maruz kalması şartlarını sağlayıp sağlamadığı değerlendirilerek tespit edilmektedir.

 

Fiili hizmet zammı sigortalılık süresini etkiler mi?

(4) 2008 yılı Ekim ayı başından önce 5434 sayılı Kanunun mülga 32 nci maddesi kapsamındaki fiili hizmet süresi zammı ile 2008 yılı Ekim ayı başından sonraki fiili hizmet süresi zammı sigortalılık sürelerine eklenir.

 

Fiili hizmet zammı bildirimi nasıl yapılır?

Fiili hizmet süresi zammı kapsamında olan sigortalıların işin riskine maruz kaldıkları süreler ve işin riskine maruz kalmadıkları süreler için farklı aylık prim ve hizmet belgeleri düzenlenerek SGK’ ya bildirim yapılacaktır.

 

2
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Fiili Hizmet Zammı Hakkında Bilinmesi Gerekenler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir