Hep-Sen Sendikası, Murat Dilmener Hastanesinde Basın Açıklaması Düzenledi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hep-Sen Sendikası hastanede sağlık çalışanlarının bir takım sorunları ile ilgili eylem kararı aldı. Bugün yapılan basın açıklamasında çalışanların sorunlarına değinildi. Sendikanın İstanbul İl Başkanı Neslihan Komser’in yapmış olduğu basın açıklaması ise şu şekilde;

Değerli Sağlık Emekçileri

Hep-Sen İstanbul İl Başkanı Neslihan Komser Sözlerine depremde kaybettiğimiz sağlık profesyonellerini anarak başladı. “Bundan 11 yıl önce depreme dayanıksız raporu verilmesine rağmen hiçbir önlem alınmayan İskenderun Devlet Hastanesi A Blok enkazının altında içlerinde sağlık emekçileri ve hastalarımızın bulunduğu yaklaşık 80 canımız hayatını kaybetmiştir. Hayatlarını kaybeden sağlık emekçilerini ve hastalarımızı saygıyla anıyor yakınlarına baş sağlığı diliyorum. ”

11 yıldır göz göre göre bu taksirin müsebbipleri er ya da geç hesap verecektir.

Böyle bir depremin ardından hastanelerin depreme dayanıklılıklarının yeniden gündeme gelmesi ve önlem çalışmalarının başlaması geç de olsa sevindiricidir. Ancak alınan önlemler gereği uygulanmak istenen “hastane taşımalarının” çok da planlı ilerlemediğini görüyoruz.

Yaklaşık 10 gün önce, birçok hastanemiz gibi depreme dayanıklı olmadığı tespit edilmiş bir hastanemiz olan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesj’nin, Cerrahpaşa yerleşkesindeki binalar inşaa edilene kadar Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi’nde hizmet vermesine karar verildi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Sayın Gönen “Bu karara sevindik. Biz üç parçaya bölünerek hem Taksim hem de Samatya hastanelerini rahatsız edecektik. Murat Dilmener Hastanesi boş olduğu için çabuk hareket ederek, kaldığımız yerden devam ederiz” dedi.

Sayın Dekan Murat Dilmener Hastanesi’nin boş olmadığını haykırıyoruz günlerdir, duymuyor musunuz?

SİSTEM SAĞLIĞI YÖNETEMİYOR

HEP-SEN İstanbul İl Başkanı Neslihan Komser Sağlık Bakanı Fahrettin Kocaya Seslendi. “Sayın Sağlık Bakanı Koca’ya soruyoruz, burada çalışan arkadaşlarımızdan lojmanlarını boşaltmalarının istendiğinden, hatta bunun da çalışanlara resmi bir yazı gösterilmeden, sunulmadan yapıldığından haberiniz var mı? Bu hastanede çalışanların farklı yerlere dağıtılacağına yönelik bir söylenti olduğundan haberiniz var mı? Bu hastane boşaltılacak ise, hem buradaki arkadaşların, hem de gelecek olan hastanedeki arkadaşlarımızın mağduriyetleri açısından bir planlama yapıldı mı?

GÖÇEBE DEĞİLİZ EV SAHİBİYİZ

Bir başka hastaneyi yerinden etmek, hizmet veremez duruma getirmek normal mi? 2011 yılında dahi sıvaları dökülen hastaneye 12 yıl sonra deprem riski nedeniyle taşıma kararı verildi. 12 senede bunun hiç planı yapılamadı mı? Planlar ne zaman başladı? Planlarda hastanenin nereye nasıl taşınacağı, taşınan hastanedeki ve taşınacak hastanedeki sağlık çalışanlarının yaşayacağı sorunlar düşünülmedi mi?

-Kurulu düzenleri bozulacak olan sağlık emekçilerinin hiç değeri yok mu?  Başınızın çaresine bakın yaklaşımı olağan mı? Bu kargaşa içerisinde nasıl topluma kaliteli hizmet vermemiz bekleniyor?

-Yıllardır önlem alınmayıp  günü geldiğinde plansız programsız iki dudak arasında alınan kararların binlerce calışanın hayatına müdahale olduğunun farkında mısınız?

-Bu plansızlığın faturasının sağlık emekçilerine kesilmesi midir sizin uygun gördüğünüz?

Buradan bu kurumun yöneticilerine sesleniyorum. Günlerdir buradaki eylemlerden haberiniz olmanıza rağmen gelip bir açıklama dahi yapmadınız. Neden? Bu mudur idarecilik sizce?”

EMEKÇİLER BURADA, YÖNETENLER NEREDE?

Sağlık Profesyonellerine sözcülük eden Neslihan Komser ;  talebimiz, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hastanesi gibi depreme karşı yeterli dayanıklılık onayı almayan tüm hastanelerimizin uygun şekilde hizmet vermesi adına yapılacak tüm girişimlerde HER KURUMUN çalışanlarının, bu çalışanların var olan düzenlerinin, sağlık hizmeti sunumunun bozulmadan gerçekleştirilmesidir.

Sayın bakanlık yetkililerini burada hizmet veren  sağlık çalışanlarının sitemlerine kulak vererek bir an önce söylentileri ortadan kaldıracak, endişeleri giderecek sağlıklı bir plan paylaşmaya davet ediyoruz.

9
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hep-Sen Sendikası, Murat Dilmener Hastanesinde Basın Açıklaması Düzenledi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir